Jakiej pomocy udziela nasza Fundacja?

Wysłaliśmy w sumie pięć transportów z pomocą humanitarną - ok. 45 ton, które dotarły do porwincji Idlib, Hama i Damaszku (mapa), uczestniczyliśmy w finansowaniu dwóch ambulansów ze środkami medycznymi, wysłaliśmy ponad 1000 opakowań leków i 6160 środków opatrunkowych do punkutów medycznych w prowincji Idlib i Aleppo.

Uczestniczyliśmy również w zbiórce środków pieniężnych na różne cele pomocowe - m.in. budowę szpitala przy granicy turecko-syryjskiej i przeprowadzenie operacji mecycznych dla rannych uchodźców w Libanie.

Pomagamy rówież innym organizacjom w dotarciu z pomocą do Syryjczyków. Prezes Fundacji Wolna Syria w 2013 r. był członkiem Komisji Konkursowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oceniającej projekty w ramach konkursu "Polska Pomoc Humanitarna na Rzecz Uchodźców Syryjskich w Libanie i Jordanii 2013".

Fundacja Wolna Syria jest otwarta na współpracę ze wszystkimi osobami i organizacjami, które chcą nieść pomoc Syryjczykom. Wierzymy, że współne działania są bardziej efektywne.

Fundacja Wolna Syria aktualnie zaangażowana jest w projekty realizowane na terenie Syrii. Najważniejszym projektem jest wsparcie finansowe i zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej opieki medycznej działających wewnątrz Syrii, w prowincjach Aleppo i Idlib. Punkty medyczne ze stanowiskami intensywnej opieki medycznej zostały założone przez oddział turecki Amerykańsko Syryjskiego Towarzystwa Medycznego (SAMS). W całej północnej Syrii jest obecnie zaledwie pięć punktów medycznych posiadających takie wyposażenie, co wobec ogólnej liczby ludności i trwających ciężkich bombardowań jest liczbą zdecydowanie niewystarczającą.

Taka sytuacja wymusza przewożenie rannych cywili, którzy są w stanie krytycznym do odległych szpitali w Turcji. Długi dystans, liczne punkty kontrolne, konieczność przenoszenia rannych przy granicy do karetek tureckich wydłużają całą podróż do kilku godzin. Wiele osób, zwłaszcza dzieci, umiera, bo nie wytrzymuje tej podróży po ratunek. Inni nawet na taką podróż już nie mieli szans. Fundacja Wolna Syria jest jednym z wielu partnerów SAMS uczestniczących w projekcie.

 

Nasze ostatnie akcje pomocy


 

grudzień 2014

pomoc świąteczna dla uchodźców przebywających w Polsce

październik 2014

 Nie zamykaj oczu

grudzień 2014 

Kolejne dary z Polski są już w drodze do Syrii!

 

Luty 2014

Pomoc z Polski szczęśliwie dotarła do Syrii

Listopad 2013

Droga pomocy

Co wysyłamy?

Nauczeni doświadczeniem z ostatnich wizyt w Syrii wiemy, że potrzeba pomocy jest ogromna i bardzo nagląca. Najważniejsze artykuły, które możemy wysyłać jako pomoc do Syrii to: leki (kupowane w Turcji), ubrania dziecięce, w tym buty, ubrania dla dorosłych, koce, śpiwory. Rzeczy mogą być używane ale muszą być CZYSTE. Dzieciom bardzo potrzebne są również zabawki, niewielkie i łatwe do utrzymania w czystości. Miś, samochodzik czy zwykłe pudełeczko kolorowej kredy na chwilę oderwą ich myśli od wojny i zniszczenia. Leki i żywność kupujemy tylko w Turcji (niższe ceny i oszczędność na kosztach transportu). 


Ile to kosztuje?

  • Rzeczy przekazywane są Fundacji bezpłatnie, jako dary.
  • Wysłanie 1 kg darów do Syrii kosztuje średnio 1,15 zł (koszt pakowania, transportu, przeładunku, odpraw celnych, fumigacji itd.). Te koszty pokrywane są ze środków wpłacanych na konto Fundacji.
  • 1 opakowanie lekarstwa kosztuje średnio 4 zł (lekarstwa kupujemy w Turcji po cenach hurtowych, ok.70% taniej niż w aptece w Polsce; przykładowo 1 opakowanie antybiotyku - jedna z najdroższych pozycji - kosztowało w Turcji 6 zł a odpowiednik w Polsce 21 zł).
  • Koszty własne działalności członków Fundacji pokrywane są z ich prywatnych pieniędzy (koszt przelotu i pobytu w Turcji, koszty dystrybucji na terenie Syrii itd.).

Inne polskie organizacje pomagające Syryjczykom 

1) Caritas Polska

2) Kulczyk Fundation

3) Polska Akcja Humanitarna

4) Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej